Bulgarian
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Aerinaze (desloratadine / pseudophedrine sulphate) - R01BA52

Updated on site: 05-Oct-2017

Наименование на лекарствотоAerinaze
ATC кодR01BA52
Веществоdesloratadine / pseudophedrine sulphate
ПроизводителMerck Sharp

Aerinaze

Desloratadine/pseudoephedrine

Настоящият документ представлява резюме на Европейския публичен оценъчен доклад (EPAR) за Aerinaze. В него се разяснява как Комитетът по лекарствените продукти за хуманна употреба (CHMP) е оценил лекарството, за да даде положително становище за разрешаване за употреба и препоръки за условията на употреба на Aerinaze.

Какво представлява Aerinaze?

Aerinaze е лекарство, съдържащо активните вещества деслоратадин (desloratadine) (2.5 mg) и псевдоефедрин (pseudoephedrine) (120 mg). Предлага се като синьо-бели таблетки с изменено освобождаване. “Изменено освобождаване” означава, че таблетките са направени така, че едното активно вещество да може да бъде освободено веднага, а другото – в продължение на няколко часа.

За какво се използва Aerinaze ?

Aerinaze се използва за лечение на сезонен алергичен ринит (сенна хрема, възпаление на носните проходи, причинено от алергия към полени) при пациенти, които имат назална конгестия (запушен нос).

Лекарственият продукт се отпуска по лекарско предписание.

Как да използвате Aerinaze?

При възрастни и юноши над 12 годишна възраст препоръчителната доза Aerinaze е по една таблетка два пъти на ден, приемана цяла с пълна чаша вода. Лечението трябва да продължи възможно най-кратко време и да се спре след като симптомите, главно конгестията (запушен нос) изчезнат. Не се препоръчва лечението да продължи повече от 10 дни, тъй като ефектът на лекарството може да отслабне. След като носът стане проходим, лечението може да продължи само с деслоратадин.

© European Medicines Agency, 2011. Reproduction is authorised provided the source is acknowledged.

Как действа Aerinaze?

Aerinaze съдържа две активни вещества: деслоратадин, който е антихистамин, и псевдоефедрин, който е назален деконгестант. Деслоратадинът действа като блокира рецепторите, с които хистаминът, вещество в човешкото тяло, предизвикващо симптомите на алергия, нормално се прикрепва. Когато рецепторите са блокирани, хистаминът не може да действа и това води до намаляване на симптомите на алергия. Псевдоефедринът действа като стимулира нервните окончания да освобождават веществото норадреналин, който предизвиква свиване на кръвоносните съдове. Това редуцира количеството отделена от съдовете течност и намалява отоците и отделянето на мукус в носа. В Aerinaze двете активни вещества се използват едновременно, тъй като само антихистаминът може да не облекчи достатъчно пациентите с назална коннгестия.

Таблетките Aerinaze имат два слоя, единият съдържа деслоратадин, а другият съдържа псевдоефедрин. Деслоратадинът се освобождава веднага след приемането, а псевдоефедринът се освобождава бавно в продължение на 12 часа. Това означава, че пациентите имат нужда да приемат по една таблетка два пъти на ден.

Деслоратадин се предлага в Европейския съюз (ЕС) от 2001 г. а псевдоефедрин се използва широко при различни лекарства, достъпни от много години без лекарска рецепта.

Как е проучен Aerinaze?

AerinazeКакви ползи от Aerinaze са установени в проучванията?

Aerinaze е бил по-ефективен за намаляване на симптомите от което и да е от другите активни вещества, приемани самостоятелно. При оценка на всички симптоми на сенната хрема освен назалната конгестия, пациентите, приемащи Aerinaze, съобщават за намаляване на симптомите с 46.0% в сравнение с 35.9% при тези, които са приемали само псевдоефедрин. При оценка на назалната конгестия пациентите, приемащи Aerinaze са имали намаляване на симптомите в 37.4% в сравнение с 26.7% при тези, които са приемали само деслоратадин. Подобни са резултатите и от второто проучване.

Какви са рисковете, свързани с Aerinaze?

Най-честите нежелани лекарствени реакции при Aerinaze (наблюдавани при 1 до 10 на 100 пациенти) са тахикардия (учестена сърдечна честота), сухота в устата, замаяност, психомоторна хиперактивност (безпокойство), фарингит (възпалено гърло), анорексия (загуба на апетит), запек, умора, безсъние, сънливост, нарушения на съня, нервност. За пълния списък на всички нежелани лекарствени реакции, съобщени при Aerinaze, вижте листовката.

Aerinaze не трябва да се прилага при хора, които са свръхчувствителни (алергични) към деслоратадин, псевдоефедрин или към някоя от останалите съставки, към адренергични агенти или към лоратадин (друг препарат за лечение на алергии). Не бива да се използва от хора, които приемат инхибитори на моноаминооксидазата (като например някои лекарства за депресия) или са спрели приема им в последните две седмици. Aerinaze не бива да се приема и от хора, които имат глаукома със затворен ъгъл (повишено вътреочно налягане), задръжка на урината, сърдечно- съдови заболявания, в това число хипертензия (високо кръвно налягане), хипертиреоидизъм (хиперактивност на щитовидната жлеза) или анамнеза или риск за мозъчен кръвоизлив.

Aerinaze

Защо Aerinaze е разрешен за употреба?

Комитетът по лекарствените продукти за хуманна употреба (CHMP) реши, че ползите от Aerinaze са по-големи от рисковете при симптоматичното лечение на сезонен алергичен ринит, съпроводен с назална конгестия, и препоръча на Aerinaze да се издаде разрешение за употреба.

Друга информация за Aerinaze:

На 30 юли 2007 г. Европейската комисия издава разрешение за употреба на Aerinaze, валидно в рамките на Европейския съюз.

Пълният текст на EPAR за Aerinaze може да се намери на уебсайта на Агенцията: ema.europa.eu/Find medicine/Human medicines/European Public Assessment Reports. За повече информация относно лечението с Aerinaze прочетете листовката (също част от EPAR) или попитайте Вашия лекар или фармацевт.

Дата на последно актуализиране на текста 10-2011.

Aerinaze

Коментари

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
  • Помощ
  • Get it on Google Play
  • За сайта
  • Info on site by:

  • Presented by RXed.eu

  • 27558

    лекарства с рецепта